Tolerancijos ugdymo centras

Lankėmės buvusiame KGB kalėjime-tardymo izoliatoriuje

Pastarųjų keleto mėnesių įvykiai ir sukrečiantys vaizdai iš skerdynių Ukrainos mieste Bučoje ir kituose miestuose labai panašūs į tuos, kuriuos buvo galima pamatyti ir Lietuvoje, kai šalis buvo sovietų rankose.Mūsų mokykloje mokosi ir mokiniai iš Ukrainos, tačiau mūsų mokiniams sunku suvokti, kas yra ir buvo tremtis.Todėl nusprendėme pravesti etikos, pilietiškumo pamokąs netradicinėje erdvėje.Vienas iš Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus tikslų – su tragiška XX a. vidurio Lietuvos istorija supažindinti jaunimą. Pasirinkome edukacinį užsiėmimą ,,Vaikai tremtyje“. 1941–1953 m. kartu su suaugusiaisiais į tremtį buvo išvežta ne mažiau kaip 39 tūkst. vaikų. Edukaciniame užsiėmime, remiantis vaizdine medžiaga ir užfiksuotais amžininkų prisiminimais, mėginama atskleisti jų patirtus išgyvenimus ir pastangas išlikti tremties sąlygomis.Mokinius sukrėtė apžvalginė ekskursija po KGB vidaus kalėjimą. Ekskursijos metu supažindinama su KGB vidaus kalėjimu, jame kalintų žmonių būtimi ir buitimi, patirtomis kančiomis ir begalinėmis pastangomis nepasiduoti gniuždančiai tikrovei. Ekskursija baigiama patalpoje, kurioje vykdant mirties nuosprendį nužudyta daugiau kaip tūkstantis nuteistųjų.Mokiniai geriau suprato ką jaučia jų klasės draugai ukrainiečiai. Rusijos elgsenos brutalumas ir žiaurumas išlieka iki šių dienų, nors laikotarpiai ir skirtingi. Tai liudija pastarieji šiurpūs vaizdai iš Ukrainos.

Etikos mokytoja Reda