Tolerancijos ugdymo centras

Išlaikyti atmintį. Stažuotė Izraelyje

Liepos 15-23 dienomis  dalyvavau stažuotėje Lietuvos švietimo darbuotojams tarptautinėje studijų apie Holokaustą mokykloje Yad Vashem Izraelyje. Stažuotę organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti. Kartu su mūsų grupe vyko Sekretoriato vadovo pavaduotoja , Švietimo programų  koordinatorė Ingrida Vilkienė.

Izraelyje grupę šiltai ir svetingai sutiko Yad Vashem švietimo programų koordinatorė Noa Sigal.

Yad Vashem tikslas – atminties kūrimas ir įamžinimas. Lietuvos mokytojų grupė dalyvavo Izraelio mokslininkų paskaitose ir diskusijose, ekskursijose po Yad Vashem memorialinį kompleksą, refleksiniuose užsiėmimuose. Stendinė ir filmuota medžiaga, sukrečiantys išgyvenusių holokaustą  pasakojimai, apsilankymas archyvuose  nepaliko nei vieno abejingo Holokausto tragedijai.

Gilų įspūdį paliko apsilankymas Bendruomenių slėnyje, kur Jeruzalės smiltainio plokštėse iškaltos visame pasaulyje gyvavusių žydų bendruomenės, įskaitant ir Balbieriškyje.

Jautrų ir sukrečiantį išgyvenimą paliko žuvusių žydų tautybės vaikų tragedijai skirtas memorialas, nakties tyloje skambantys vaikų vardai.

Prisiminsime Teisuolių alėją, skirtą Pasaulio Teisuoliams, asmenims, Yad Vashem pripažinimu per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjusiems žydų tautybės žmones.

Tikslinga buvo Lietuvos Istorijos Instituto direktorius, humanitarinių mokslų habilituoto daktaro Alvydo Nikžentaičio paskaita ,,Holokausto atmintis: pokyčiai per pastaruosius kelerius metus Lietuvoje“.

Apsilankėme Teodoro Herclio muziejuje, Atminimo kalvoje, dalyvavome ekskursijose po religines Jeruzalės vietas, Masado tvirtovę, nuo kurios atsiveria Negyvosios jūros grožis ir dykumų platybės.

Neišdildomą įspūdį paliko kelionių vadovės Rosos Zlatopolsky organizuojamos ekskursijos po Jeruzalės senamiestį. Aktyviai visi grupės nariai dalyvavo Yehuda ben Harush  organizuotame Izraelio šokių ir muzikos vakare. Šabo metu  Noa Sigal pakvietė į žydų maldos namus – Sinagogą.

Iš naujo prisilietus prie Holokausto istorijos, privalu pasidalinti įgyta patirtimi, žiniomis, vaizdinės medžiagos, liudijančią katastrofą sklaida kolegoms ir pradinių klasių mokiniais. Prisidėti prie  Balbieriškio pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro aktyvios veiklos.

Dėkoju mokyklos administracijai ir Direktoriui Stasiui Valančiui už galimybę dalyvauti stažuotėje ir geranoriškus patarimus.

Mokytoja Ramutė