Tolerancijos ugdymo centras

Paminėjome žydų genocido dieną

Šiandien mokykloje vyko integruota pilietiškumo ugdymo pamoka-renginys, skirtas Lietuvos žydų genocido dienai. Renginį pradėjo PUG(priešmokyklinio ugdymo grupės) mažieji šokėjai, kuriuos mokytoja Ramutė nuo pirmųjų pamokų supažindina su žydų tautos kultūra, Balbieriškio miestelio istorija. Mokytojas V.R.Sidaravičius trumpai apžvelgė miestelio-žydiškojo štetlo-istoriją, vaizdžiai paaiškino dar nežinantiems ir priminė žinantiems apie tragišką Balbieriškio ir kitų Lietuvos vietų žydų likimą. Aštuntos klasės mokiniai perskaitė ištraukas iš Icchoko Rudaševskio ,,Vilniaus geto dienoraščio”. Literatūrai ir istorijai gabus Icchokas rašė pastabiai, o dėl kvapą gniaužiančio gebėjimo suvokti savo ir kitų emocijas Vilniaus geto gyvenimą perteikė ypač jautriai ir įtaigiai – pradėjus skaityti dienoraštį, sunku nuo jo atsitraukti. Vilniaus geto metraštininkas, g. 1927, sušaudytas 1943 m. spalį Paneriuose, palikęs bręstančio paauglio akimis atpasakotą gyvenimo gete dienoraštį.Tokių paauglių dienoraščių, parašytų getuose ar slėptuvėse, po Holokausto išliko kelios dešimtys. Icchokas išsiskyrė kaip paauglys, rašymą suvokęs ne tik kaip galimybę papasakoti apie savo jausenas, bet ir fiksuoti įvykius, o tuo pačiu ‒ ir istoriją. „Manau, kad viskas turi būti užrašoma, net ir baisiausi įvykiai. Vėliau viskas bus svarbu“, ‒ dienoraštyje rašė Icchokas. 1943 m. rudenį, likviduojant Vilniaus getą, Rudaševskių šeima kartu su giminaičiais glaudėsi slėptuvėje. Deja, ji buvo atrasta, o Icchokas kartu su artimaisiais sušaudytas Paneriuose. Renginį ryįkesnėmis spalvomis nudažė Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centro terceto atliekamos žydiškos dainos. Rytoj mokinių atstovai dalyvaus Vilniuje organizuojamame ,,Atminties kelias 1941-2021“ renginyje ir aukų pagerbimo ceremonijoje Paneriuose.Mes prisimename ir šviesias ir trągiškas žydų gyvenimo akimirkas.

Mokytoja Reda