Sveikatos ugdymas

Lapkričio 21-oji - Tarptautinė nerūkymo diena

Tarptautinės kovos su vėžio liga draugijos ir įvairių pasaulio šalių gydytojų onkologų iniciatyva kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį yra minima Tarptautinė nerūkymo diena. Šia proga visuomenei siūloma atkreipti dėmesį į šio sveikatai žalingo įpročio keliamas problemas.

Kiekvienais metais, siekiant nustatyti rūkymo žalą ir surasti metodų, kaip atsikratyti šios priklausomybės, išleidžiama daug pinigų. Tačiau tuo pačiu metu tabako pramonė išleidžia milijonus skatindama žmones reguliariai pirkti kuo daugiau tabako gaminių. Todėl labai sunku įveikti rūkymą iš vienos pusės skatinant jo atsisakyti, iš kitos pusės - viliojant tabako dūmo malonumu.

Lietuvoje kaip ir visame Pasaulyje kiekvienais metais tabako epidemija pareikalauja vis daugiau gyvybių. Rūkymas sukelia 80 - 90 proc. visų lėtinių plaučių ligų, iki 30 proc. išeminės širdies ligos atvejų. Rūkymas taip pat lemia apie 30 proc. mirties nuo vėžio atvejų.

Šiandien ypač skaudi yra jaunimo ir vaikų priklausomybė nuo tabako. Ryškiausias rūkančiųjų skaičiaus padidėjimas pastebėtas tarp 11-15 metų vaikų. Per savo gyvenimą net 15 proc. vienuolikmečių yra surūkę bent vieną cigaretę. Bandžiusių rūkyti penkiolikmečių skaičius yra daugiau nei keturis kartus didesnis ir siekia 62 proc.

Kaip rūkantieji nuodija savo organizmą:

Ø  Rūkant pulsas padažnėja 15-18 kartų per minutę, o tai gali sukelti širdies ritmo sutrikimus.

Ø  Dvejus metus kasdien surūkant po dešimt cigarečių, organizme susikaupia 2 kg toksinės dervos. Po dešimties rūkymo metų dervos padaugėja iki 4 kg. Tas, kuris rūkė daugiau nei 20 metų, organizme turi per 6 kg „nuodų".

Ø  Rūkant paskutinius du cigaretės centimetrus, į organizmą patenka keturis kartus daugiau nuodingų medžiagų, galinčių sukelti vėžį, negu rūkant du pirmuosius jos centimetrus.

Ø  Rūkantys žmonės turi didžiausią tikimybę susirgti plaučių vėžiu. Atlikti tyrimai rodo, kad net 80-90 proc. plaučių vėžio atvejų sukelia nikotinas.

Ø  Nukenčia ne tik rūkantys, bet ir šalia jų esantys. Žmonėms, būnantiems prirūkytoje aplinkoje, rizika susirgti plaučių vėžiu padidėja 20 proc.

Ø  Plaučiai turi mažai skausmo jutiklių, todėl žmogus ilgai nejaučia jokio skausmo, o pajutęs išgirsta negailestingą diagnozę - plaučių vėžys.

Norite žinoti, kas atsitinka su jūsų organizmu, kai surūkote paskutinę savo gyvenime cigaretę?

Maždaug po dvidešimt minučių prasideda teigiami pokyčiai, trunkantys ilgus metus:

Ø  Po 20 minučių: susinormalizuoja kraujo spaudimas, pulsas, kojų ir rankų temperatūra.

Ø  Po 8 valandų: iš organizmo visiškai pašalinamas anglies monoksidas (CO), padidėja deguonies kiekis kraujyje.

Ø  Po 24 valandų: sumažėja širdies ligų tikimybė.

Ø  Po 48 valandų: sustiprėja skonio ir uoslės pojūčiai.

Ø  Po 2 savaičių - 3 mėnesių: pagerėja kraujotaka, 30 proc. pagerėja plaučių funkcija.

Ø  Po 1 - 9 mėnesių: dingsta kosulys, nuovargis, dusulys, padidėja bendra kūno energija.

Ø  Po 1 metų: miokardo infarkto rizika sumažėja 50 proc. lyginant su tais, kurie rūko toliau.

Ø  Po 5 metų: lyginant su rūkančiaisiais, rizika susirgti burnos ir plaučių vėžiu sumažėja 50 proc.

Ø  Po 10 - 15 metų: rizika susirgti plaučių vėžiu ir miokardo infarktu tampa lygi nerūkančiųjų rizikai.

Dėl rūkymo sukeltų ligų kreipiasi vis jaunesnio amžiaus žmonės. Ir tik tuomet, kai liga negailestingai pažvelgia į mūsų akis, mes susimąstome apie savo gyvenimo būdą, apie žalingus įpročius.

Informacijos šaltinis: http://www.vsbprienai.lt/lt/naujienos/1/lapkricio-21-oji-tarptautine-nerukymo-diena