author footer link can be edited or disabled only in full version

Sveikatos ugdymas

Hepatitas C

Virusinis hepatitas C yra užkrečiamoji liga. Šios ligos sukėlėjas - hepatito C virusas, turintis 6 potipius. Virusas atsparus ir daugelį dienų gali būti gyvybingas netgi išdžiuvusiame kraujo lašelyje. Infekcijos šaltinis – sergantis virusiniu hepatitu žmogus. 

 

Virusinis hepatitas C gali būti ūminis arba lėtinis. Susirgus ūminiu virusiniu hepatitu C, tik 10 -15 % ligoniu pasveiksta, kitiems 85% ( jei liga trunka ilgiau kaip 6 mėnesius) vystosi lėtinis virusinis hepatitas C. Per 10- 15 metų organizme išsivysto kepenų cirozę ir 5 – 6% komplikuojasi kepenų vėžiu.

Pasaulyje yra apie 170 mln. žmonių, užsikrėtusių hepatito C virusu, kasmet nustatoma 3 – 4 mln. naujų lėtinio hepatito C atvejų, o Europoje tokių yra apie 8,9 mln. Kasmet pasaulyje nuo lėtinio hepatito C sukeltų komplikacijų miršta 0,5 mln. žmonių. Lėtinis virusinis hepatitas C pastaruoju laikotarpiu yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis JAV ir Europoje.

Lietuvoje hepatitu C yra 50 – 70 000 užsikrėtusių žmonių, o per metus gydoma apie 600 lėtiniu hepatitu C sergančių ligonių.

Lietuvoje kepenų transplantacijos atliekamos retai. Skiepų nuo virusinio hepatito C nėra.

Hepatito C virusas patekęs į žmogaus organizmą pažeidžia kepenis. Kepenis yra labai svarbus žmogaus sveikatai organas, atliekantis apie 500 įvairiausių gyvybinių funkcijų. Kepenų veiklos negali pakeisti nė vienas organas, žmogus be kepenų negali gyventi. Labai pažeidus kepenis, sumažėjus jų gyvybinėms funkcijom, žmogus miršta.

Kaip užsikrečia virusiniu hepatitu C?

Pagrindinis virusinio hepatito C užsikrėtimo kelias – per užterštą hepatito C virusu kraują. Dažniausiai šia liga užsikrečia narkomanai, vartojantis švirkščiamąsias narkotines medžiagas, kai keli narkomanai pakartotinai naudoja bendrą nesterilų švirkštą, adatą arba įtraukia iš bendro indo narkotikus.

Kitas užsikrėtimo būdas – hepatito C virusu užkrėsto kraujo ar jo pagamintų kraujo preparatų perpylimas.

Yra galimybė užsikrėsti hepatito C virusu buityje, kai ligonis arba viruso nešiotojas ir jo artimieji ar kiti asmenys naudoja bendrus asmens daiktus, pvz., dantų šepetukus, skustuvus, manikiūro, pedikiūro bei tatuiruočių atlikimo reikmenis.

Medicininės mikrotraumos gydymo įstaigų darbuotojams turi tam tikrą riziką užsikrėsti hepatito C infekcija.

Labai retai hepatito C virusu užsikrečiama lytiniu būdu.

Simptomai užsikrėtus hepatitu C.

Dauguma ligonių, kurie suserga C hepatitu, ligos pradžioje niekuo nesiskundžia. Būdamas užsikrėtęs Jūs galite jaustis visiškai sveikas, ir užkrėsti kitus. Dažniausias hepatito simptomas yra nuovargis. Kai kurie žmonės jaučia į gripą panašius simptomus, tokius kaip apetito stoka, pykinimas ir vėmimas, karščiavimas, silpnumas, nuovargis ir lengvas skrandžio skausmas. Retesni simptomai - tamsus šlapimas, odos ir akių junginių pageltimas (gelta). Lėtinis hepatitas C yra slaptas procesas, kuris lėtai progresuoja, keletą dešimtmečių nepasireikšdamas jokiais simptomais ir fiziniais požymiais, kol lėtinis kepenų pažeidimas pereina į nekrozę ir fibrozę, o galiausiai – į cirozę.

Kaip neužsikrėsti virusiniu hepatitu C?

• Nesinaudokite kitų asmenų asmeninės higienos priemonėmis pvz. skutimosi peiliukais, dantų šepetuku ir kita.

• Nevartokite švirkščiamųjų narkotinių medžiagų. Jei jau vartojate, nesidalinkite švirkštais, adatomis, indais.

• Prieš veriant auskarus, darantis tatuiruotę, įsitikinkite, ar asmuo, atliekantis šias grožio paslaugas, naudoja sterilias adatas bei instrumentus, vienkartines pirštines, laikosi tinkamos rankų higienos.

• Naudokite asmenines apsaugos priemones, jei liesite kito asmens krauju ir (arba) kitų kūno skysčių bei jais užterštus instrumentus, daiktus.

• Praktikuokite saugius lytinius santykius.

• Informuokite Jus gydančius gydytojus jei esate užsikrėtę hepatito C virusu.

•Informuokite Jus gydančius gydytojus jei esate užsikrėtę hepatito C virusu.

 

Parengta pagal:

http://www.ulac.lt/ligos/H/hepatitas-c

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/infekcines_ir_parazitines_ligos/hepatitas_c

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Reda Žaromskytė