A dą negirdėjai i nematei?

Mūsų mokykloje vis dar vykdomos įvairios veiklos, skirtos Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Kovo 29 dieną penktos, aštuntos ir devintos klasės mokinius į tarmių popietę „A dą negirdėjai i nematei?“ pakvietė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rita Šalčiūtė bei bibliotekininkė Edita Traidarienė. Mokydamiesi ne tik gimtąją kalbą, bet ir užsienio kalbas, mokiniai jau sužino, kad labai dažnai kalbos turi dialektus ir tai, kas buvo parašyta, šnekamojoje kalboje tarsi įgauna kitą kalbos atspalvį. Lietuvių kalba ne tik viena seniausių kalbų pasaulyje, ji ypatinga ir savo tarmėmis – nedideliame valstybės teritorijos plote žmonės kalba skirtingai! Taigi, kas tos tarmės? Mokiniai žiūrėjo nuotaikingą filmuką apie lietuvių kalbos tarmes, prisiminė tarmių klasifikaciją, aiškinosi, kur vartojamos tarmės, kas yra bendrinė kalba. Žinoma, nuo teorijos ėjome prie praktikos – dirbdami grupelėmis, mokiniai atliko įvairias praktines užduotis: skaitė tarmiškus tekstus, juos transformavo į bendrinę kalbą, aiškino tarmiškų žodžių reikšmes, svarstė, kokius tarmiškus žodžius mes girdime ir vartojame savo aplinkoje.

Lietuvių kalbos tarmės – tai spalvinga versmė, iš kurios gyvybingumo semiasi bendrinė kalba. Saugokime lietuvių kalbos tarmes, vartokime savo šnekamojoje kalboje tarmiškus žodžius, nes tai yra mūsų kalbos unikalumo ženklas.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rita Šalčiūtė