Toks pažįstamas ir nepažintas Vilnius

Tęsdami projekto ,,Drauge mes esame jėga“ veiklas šiandien 7-10 klasių mokiniai kartu su mokytoja Reda ir socialine pedagoge Asta vykdė integruotas pilietiškumo, istorijos,etikos ir kalbų pamokas kitoje aplinkoje. Ne kartą ir ne du visi esame apsilankę sostinėje Vilniuje. Šiandien padedami Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorės, vykdomojo direktoriaus pavaduotojos Ingridos Vilkienės, per 2 valandų edukacinę pamoką pėsčiomis, susipažinome su svarbiausiais istoriniais, architektūriniais, meniniais Vilniaus objektais, jų vaidmeniu praeityje ir šiandieniniame gyvenime.

Įveikę 8 kilometrų atstumą vingiuotomis senamiesčio gatvelėmis, atkeliavome į Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos ugdymo centrą. Čia jau mūsų laukė muziejininkė-edukatorė Natalja Cheifec.Mokyklos Tolerancijos centro dėka mes esame susipažinę su Holokausto istorija, tačiau norint gerai pažinti tautą, reikia suprasti ir žinoti jos kultūrines, religines tradicijas. Šiandien Natalija mums pristatė Roš ha-šana – žydų Naujųjų Metų šventę (pažodžiui „metų galva“), švenčiama kasmet (šiemet 2020-09-18). Kiekvienais metais šios šventės data skiriasi, nes žydai metus skaičiuoja nuo biblinio pasaulio sukūrimo, t. y., pagal Hebrajų kalendorių (5781). Metų pradžia – tišrio (tishrei) mėnesio 1-2 dienomis (atitinka rugsėjo-spalio mėnesius). Sužinojome apie pagrindinius šventės papročius ir valgius be kurių neįsivaizduojamas stalas: vynuogės, žuvies galva, datulės, raudonas vynas, daug mėsos. Jokiu būdu tą dieną nevalgomi riešutai. Tai laikas žydams susikaupti, pagalvoti apie nuveiktus gerus darbus, prisiminti suklydimus, atgailauti už klaidas, pasiruošti ateinantiesiems metams, prašant taikos, sutarimo, sveikatos. Išvakarėse visų, kuriuos per metus galėjo nuskriausti, prašoma atleidimo ir stengiamasi atleidimą suteikti visiems, kurie jo prašo. Ypatingas dėmesys yra skiriamas labdarai, lankomi artimųjų kapai. Visa tai yra tarsi pasiruošimas Naujiesiems Metams. Tikėjimas tuo, kad Visagalis kiekvienam linki gėrio ir sėkmės, šią dieną paverčia švente. 1-oji tišrio diena yra laikoma žmogaus sukūrimo diena. Šią pirmąją šventės dieną yra einama prie upės ar kito gamtinio vandens telkinio ir, skaitant maldą, yra iškratomos drabužių kišenės, taip simboliškai išsivaduojama iš nuodėmių, kurias nusineša vanduo. Šis ritualas vadinamas tašlichu („išmetimu“). Per Naujuosius Metus, 2-ąją tišrio dieną, sinagogoje yra pučiamas šofaras – avino ragas. Praturtėję naujomis žiniomis, truputėlį pamankštinę kojas, grįžome namo laukdami naujų pažintinių edukacinių kelionių.

Mokytoja Reda