Netradicinė etikos pamoka, skirta Tarptautinei Holokausto dienai

Prienų ,,Žiburio“ gimnazijoje atidaryta edukacinė paroda „Leiskite man būti savimi…“ – Annos Frank gyvenimo istorija“. Paroda sudaryta iš dviejų dalių – pirmoji dalis skirta Annos Frank gyvenimo istorijai, antroji – susieja Annos Frank istoriją su šiandiena. Gimnazijos savanoriai, pristatantys parodą, papasakojo, jog pirmoji parodos dalis skirta A. Frank gyvenimo istorijai (nuo gimimo 1929 m. iki mirties Bergeno-Belzeno koncentracijos stovykloje 1945 m.). Čia pateikiamos nuotraukos ir tekstai, pasakojantys apie mergaitę supusį pasaulį: Hitlerio iškilimą, Antrąjį pasaulinį karą, žydų persekiojimą ir kt. Lankytojams informacija apie Holokaustą ir Antrąjį pasaulinį karą pateikiama per A. Frank, rašiusios dienoraštį, gyvenimo istoriją. Antroji parodos dalis A. Frank istoriją susieja su šiandienos aktualijomis: pasakojamos šiuolaikinių jaunuolių istorijos, atskleidžiama, kaip paaugliai suvokia save, kaip juos mato ir vertina kiti. Parodoje aiškiai atskleidžiama, ką reiškia išankstinės nuostatos, kaip tai gali lemti socialinę atskirtį ar net diskriminaciją. Paroda skatina susimąstyti apie pirmines ir pačias giliausias priežastis, kurios lėmė ir tebelemia nacizmo ir kitų neapykantos ideologijų sėkmę 20 ir 21 a. Kokios yra išankstinės nuostatos? Kas nulemia mūsų neigiamą nuomonę apie vieną ar kitą visuomenės grupę? Kokių sąlygų reikia, kad mūsų išankstinė neigiama nuostata taptų veiksmais, apribojančiais ir pažeidžiančiais kitų žmonių teises? Šiuos ir panašius klausimus kelia paroda, netikėtai susiedama žydų mergaitės iš Amsterdamo gyvenimo istoriją su istorijomis šiandieninių vaikų ir jaunuolių, kurie kenčia patyčias ar net diskriminaciją todėl, kad yra neįgalūs, priklauso etninėms, religinėms ar lytinėms mažumoms. Mūsų mokyklos 6-8 klasių mokinių atstovai įdėmiai klausėsi pasakojimų, o vėliau, įgytas žinias pasitikrino žaisdami ,,kopūstą“ ir atsakydami į ,,išlukštentą klausimą“.

Dėkojame žiburiečiams už suteiktą galimybę pamatyti parodą ir pravestą pamoką kitoje erdvėje.

Mokytoja Reda